четвъртък, 14 декември 2017 г.

НИКОЛА КРУШКИН - ЧОЛАКА, ЕДИН ОТ ЧЕТИРИМАТА СОФИЙСКИ КНИЖАРИ

Има една тиха уличка, близо до Южния парк, която носи името „Никола Крушкин – Чолака”. Кръстена е на велик човек, за съжаление малко известен. Неговото дело е от голямо значение за освободителното движение против турците, организирано в София.

Никола Стефанов Крушкин е роден 1836г. в с.Бистрица. Като малък пада в огнището и изгаря ръцете си в огъня. Оттам идва и прякорът му „чолав” , чолака, което допълва имената му. Така е и известен Никола Стефанов Крушкин – Чолака.
Останал сирак в ранна детска възраст, той става послушник в Драгалевския манастир. Тогавашният игумен Генадии Скитник е съратник на Васил Левски. В манастира Никола се запознава с Апостола. По-късно обикаля и събира дарения из околните градове и села. Пропагандира родолюбие, просвета и революционни идеи, работи за националното освобождение. Спомага за основаването на частните революционни комитети в Софийско. Член е на Частните революционни комитети в София и с. Бистрица. Наричан е „Шопският апостол“.
Просветителската му дейност е свързана с книжарницата, която държи в София на тогавашния пазар „Куру чешме“ (дн. до ъгъла на ул. „Алабин“ и бул. „Витоша“). Там той  разпространява бунтовни и патриотични брошури, песнопойки с патриотични песни. Софийският частен революционен комитет често заседава в нея. В книжарницата крие и двама оцелели Ботеви четници, единият от които е Петър Кунчев.
Единствено в град София книжарите организират своя революционна група. Основни лица са Георги Абаджията, Киро Геошев, Стоян Книжар и Чолака. Въпреки, че София не възстава през април 1876г, дейността на книжарите оказва силно влияние върху хората.
След като в Дупница турците залавят бунтовна кореспонденция, преследванията се задълбочават и  следите стигат до софийския книжар. Никола Крушкин е заловен и осъден на смърт чрез обесване. Така и не успява да дочака раждането на първото си дете.
Съвсем малко, само няколко месеца преди Освобождението на 15 ноември 1877 година са обесени Никола Крушкин, заедно с Георги Абаджията, Киро Гьошев и Стоян Книжар, другите софийски книжари - революционери.
В центъра на гр.Бистрица е издигнат паметник на Никола Крушкин – Чолака.


  Малко хора знаят, че Лъвов мост в София е построен именно в памет на четиримата книжари, като лъвовете символизират четиримата обесени революционери, загинали в борбата за свободата на България. Те не доживяват Освобождението, но тяхното дело се помни. Нека си спомним за тях, когато минаваме по Лъвов мост.
Източник https://bg.wikipedia.org

Няма коментари:

Публикуване на коментар