четвъртък, 20 август 2015 г.

ИДВА ВРЕМЕТО ЗА БРАНЕ НА ЧЕРНИЯ БЪЗАК - ЕДИН ОТ НАЙ-СИЛНИТЕ ПРИРОДНИ ИМУНОСТИМУЛАТОРИ

Черен бъз (Sambucus nigra) или свирчовина е дървовиден вид бъз с черни плодове. Нарича се свирчовина, защото клоните му имат мека сърцевина и след изваждането ѝ стават за свирки. Още е наричан бъзуняк, бъзак, драмбъз, селешник, мимер. Разпространен е много край населени места, из храсталаци и гори. 


Цялото растение е лековито. Използват се корените (отвара), плодовете (настойка), листата (отвара, външно), цветовете (запарка). Има широко приложение - слабително, пикочогонно и температуропонижаващо действие, дължащо се основно на гликозидните вещества. Особено ценно за зимния период е  лечебното му действие при простудни заболявания, пневмонии, бронхит, туберкулоза, кашлица.

Цветът на черния бъз се използва при високо кръвно налягане, водянка, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, подагра, хемороиди, копривна треска, задух, затлъстяване. Подобно действие имат и останалите части на бъза.

ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА?
• при възпаление на дихателните пътища, простудни заболявания, бронхит, пневмония, туберкулозна кашлица
• при стомашно-чревни и чернодробни заболявания,
• при възпаление на бъбреците и пикочния мехур
• при подагра
• Народната медицина предписва черен бъз и при кръвно налягане, задух, трудно уриниране
• като слабително средство, при затлъстяване
• при ревматизъм, хемороиди, кожни заболявания
• като усилващо средство и при невралгия
Цялото растение се употребява за регулиране обмяната на веществата.

Много важен е фактът, че листата, кората и плодът в по-голямо количество действат отровно. Също така плодовете в неузряло състояние също са отровни. Означава, че зелените плодове са неузряли и съответно отровни! Берат се само много добре узрели ЧЕРНИ плодове. 

Плодовете на черния бъз се причисляват към т.н. СУПЕР храни, заради изключителните си качества и своиства. Богатството на антоцианинови съединения, пектин и целулоза обуславя силния антиоксидантен ефект на черния бъз и ролята му в извличането на тежки метали и радиоактивни изотопи от организма. Чудодейните черни “топчета” в свежо състояние  или сушени са едно от най-добрите природни средства при лечение на анемии о за повишаване на отслабнала имунна система.

Народният лечител Петър Димков смята бъзака за най-силната българска билка. В бележките си пише, че когато тръгват на юг, лястовиците се запасяват с енергия за пътя, като кълват плодчета бъз.

Бъзака узрява и се бере през м.Септември, а понякога още от края на Август. Затова огледайте се около своето населено място и ще го видите.

Според известният лечител, черният бъз има дори антираково действие.

Ето някои от рецептите на известния лечител Петър Димков за приемане на бъзака:

1. Най-широко използваната рецепта е следната:
плодът се измива добре, с вилица се отбират зърната от дръжките. Нарежда се в стъклен съд (голям буркан) ред плод, ред захар и така се редува плод със захар до напълване на съда (буркана), като се завършва със захар, но не се напълва чак до горе съда.  Оставя се да престои три седмици, но да не е на пряка слънчева светлина. Прецежда се през гъста марля, като се внимава някое зрънце от плода да не попадне в прецедения сироп и да предизвика ферментация. Препоръчва се сиропа да се съхранява в тъмни шишета, или шишетата да се увият в тъмна хартия. Съхранява се на хладно. Пие се по една супена лъжица преди ядене, а за деца по една чаена лъжичка, също преди ядене. Дозата се удвоява при грипна епидемия или при отслабнал имунитет.

2. Прецеденият за сиропа плод се изсипва в по-голям стъклен съд, залива се с вода (на един килограм плод – три литра вода). След 2-3 седмици се получава вкусно вино. Пие се по една винена чаша преди ядене на обяд и вечеря. Действа като сиропа.

3. Мармалад от бъз се приготвя по следния начин: плодът се измива, пресова се, за да изтече сок, който да облее зърната. Вари се на умерен огън до сгъстяване и се насипва в бурканчета още горещ. Мармаладът се взема по една чаена лъжичка преди ядене.

ДРУГИ НАЧИНИ НА ПРИЛОЖЕНИЕ

Отвара от плодовете на бъз - 30 г от плода се заливат с гореща вода и се варят 5-10 минути на бавен огън, след което престоява 45 мин и се процежда. Използвайте при захарен диабет и злокачествени заболявания.

Сок - 1 кг плодове се измиват и се бланшират за около 5 мин, изстисква се сокът и се добавят 400 г захар. Вари се до кипване, налива се в стъклени бутилки и се затваря. Полезен при ревматизъм и невралгични болки, в частности при ишиас и възпаление на лицевия нерв. Сок се пие от 30 мл до 1 чаена чаша с 1 супена лъжица мед 3 пъти дневно.

Пюре -1 кг плодове се измиват, бланшират се 3-5 мин и се смачкват през цедка. Добавя се захар на вкус и се вари до кипване. Сипва се в стъклени бурканчета и се стерилизират.

Сладко - в кипящ захарен сироп от 800 г захар и 200 мл вода се слагат 1 кг плодове и се варят.
Кисел - 75 г сушени плодове се заливат с 500 мл гореща вода. Вари се 15 мин и се прецежда. Останалите на дъното плодове се стриват и се добавят още 500 мл вода, след което се вари още 15 мин. Двете части се обединяват, добавят се 120 г захар, лимонена киселина на вкус и се вари.

Конфитюр- 1 кг свежи плодове се смилат, прибавят се 1 кг захар и 2 ч.ч. вода и се варят до исканата гъстота.
При възможност е добре сладкото и киселът да приготвя без захар,а с мед.

ИЗТОЧНИК WEBBUKVAR

Няма коментари:

Публикуване на коментар