Гинко билоба е най-старият запазил се жив дървесен вид.Счита се, че съществува на Земята повече от 270 милиона години, т.е. още от времето на динозаврите. Учените смятат, че тогава дървото е било много широко разпространено по цялата планета. В наши дни е останала само една негова разновидност Билоба.
Гинко билоба има много висока устойчивост на замърсяване, болести и вредители. Вероятно заради тези качества успява да се запази още от древността. Единствено дърветата гинко билоба оцеляват след атомните бомбандировки в Хирошима. Освен това и самото дърво има много голяма продължителност на живота – над хиляда години. В Япония и Китай наричат гинко билоба „Дърво на здравето“ , като в тези страни то се използва повече от 5000 години. През 1771 година шведският ботаник Карл Линей нарича това дърво Ginkgo biloba т.е. „гинкго с два лоба“, защото листата му се разделят на две.
Гинко Билоба е високо дърво. Достига височина между 20 и 35 метра , като някои екземпляри в Китай достигат 50 метра . Имат здрави корени и дълги клони, които с напредването на възрастта на дървото образуват все по-гъста и широка корона. Листата му са с ширина от 5 до10 см , със форма на ветрило, много специфични.
Дървото гинко билоба се среща в диво състояние само в Китай, но е култивирано и може да се срещне в много паркове из Европа. В София например има дървета гинко билоба в Докторската градинка.
През есента листата на дървото гинко билоба пожълтяват и стават като златни. Опадват от дървото за кратък срок т.е. почти едновременно, като по този начин образуват истински блестящ, яркожълт килим. Много известно и почитано в Китай е 1400-годишното дърво гинко билоба намиращо се в будисткия храм Gu Guanyin. Пожълтяването и падането на хилядите му листенца е вълшебна гледка и събира туристи от цял свят. Самият храм е построен през 628г. като дървото гинко билоба растяло там по време на строителството. От гледна точка на будизма гинко билоба се смята за свещено дърво и е признато за официално дърво на Токио.
В традиционната китайска медицина семената на дървото се считат за много по-важи от листата и се използват като лекарство за астма, енуреза, бяло течение, кашлица и за регулация на честотата на уриниране.
През трийсетте години гинко билоба се е утвърждава като един от най-перспективните антиоксиданти. В последствие дървото се оказва със силно положително въздействие върху мозъка на човека. В момента се използва основно за профилактика и лечение при проблеми с кръвообращението, смущения в концентрацията и паметта, разсеяност, обърканост, световъртеж, замаяност, липса на енергия, лесна уморяемост, депресия, старческа деменция, шум в ушите, мигрена, астма, атеросклероза, главоболие и много други. Може да подобри състоянието на хора с инсулт и инфаркт, ангина пекторис, диабетна микроангиопатия, синдром на Рейно, болест на Алцхаймер и други.
Активните съставки, изолирани от гинко билоба,са наречени гинко-флавон-гликозиди. Те подобряват кръвообращението в мозъка, крайниците и навсякъде, където капилярите са особено тесни, притиснати или извити, като например в очите, вътрешното ухо, увредени участъци от мозъка и сърцето.
Интересен факт е, че в диворастящия вид гинко билоба количеството антиоксиданти са в пъти повече, отколкото в култивираното дърво.
Източници
http://www.kulturologia.ru/
Няма коментари:
Публикуване на коментар