петък, 6 юни 2014 г.

ДА НАПРАВИМ РАЗХОДКАТА НЕ САМО ПРИЯТНА, НО И ПОЛЕЗНА




В нашата страна има голямо изобилие от дивoрастящи билки, които можем да използваме за приготвяне на полезни чайове, лековити отвари и домашна козметика. Предимствата на собственоръчно събраните билки пред закупените е, че сме сигурни в техния произход, можем да си наберем толкова, колкото ни е необходимо и то без пари, а не на последно място са добра причина да си организираме приятна разходка сред природата. 

Преди да посегнем към едно или друго лековито растение обаче, трябва да сме сигурни, че го познаваме добре. В противен случай можем да съберем негов двойник, които дори може да се окаже опоасен за здравето ни. Затова ако се чувстваме несигурни в тази област, най-добре е да се снабдим със справочник, където подробно са описани всички белези на билките или да се консултираме с опитен билкар. Всеки обаче би различил лайката, жълтия кантарион или ароматната мащерка.



Къде да ги събираме
Въпреки че са само на една ръка разстояние, билките, които растат в чертите на града не са подходящи за събиране. Същото важи и за тези, които растат край пътища, предприятия или бензиностанции. Тези растения са подложени на замърсяване и не само изгубват лечебното си действие, но и натрупват токсични вещества. Това с най-голяма сила важи за липата, която поема оловото от въздуха. 

Кога да ги събираме
Всяка билка има определен период, през който е най-лековита. Освен това различните части на растението могат да съдържат различни химични вещества (и имат различно действие), затова трябва да се берат поотделно и в различно време. За пъпки трябва да се отправите още в ранна пролет, преди да са започнали да са се разпукват. Дървесната кора също се събира през този период, тъй като тогава движението на сокове е най-интензивно. Листата, цветовете и цялата надземна част на растението се берат по време на цъфтежа или до няколко дни след това. Плодовете и семената трябва да се изчакат да достигнат зрялост. Все пак има изключения, например шипките е добре да се берат няколко дни предварително, защото така запазват най-добре формата и полезните си вещества. Корените се изкопават през есента или най-ранна пролет, когато се намират в период на покой. Независимо обаче за каква част от растението става дума, времето трябва да е сухо и слънчево, защото влагата запарва набраните билки и влошава качеството им. 

Как да ги събираме
Когато се отправяме за билки трябва да мислим не само за собствените си нужди, но и съхранението на това богатство. Отделните части трябва да берем, без да унищожаваме цялото растение, като внимателно вземаме само това, което ни е нужно и в количеството, което ни е нужно. Останалото е лакомия и безотговорно отношение към природата.

Цветовете трябва да откъсваме цели, при някои билки, като лайката например, и с част от стъблото. Те са най-нежната част на растението, затова трябва да внимаваме да не се смачкат или запарят, докато се приберем у дома. Корите е най-добре да се вземат от млади 2-3 годишни дървета, като се белят от горе на долу. За целите надземни части на растенията е добре да си носим ножица, защото изрязването е както по-щадящ, така и по-лесен начин за събирането им.

Не трябва да пренебрегваме и мерките за безопасност, особено ако събираме отровни растения. Те не бива да се смесват с други билки, а веднага след като ги откъснем, трябва внимателно да измием ръцете си. 

СУШЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА БИЛКИТЕ

За да запазим максимално силата на лечебните растения не е достатъчно само да ги съберем внимателно и в точното време, но също така, да ги изсушим и съхраняваме правилно. 

Лечебните вещества могат лесно да се унищожат от слънчевата светлина и затова билките трябва да се сушат на сенчесто място или в проветриво помещение. Повечето билки не са особено капризни и изискват нормалната за топлите месеци от годината температура от 25-30° на въздуха, при която до 2-3 дена са готови за прибиране. Единствено плодовете с високо съдържание на Вит. С, каквито са шипките и боровинките, трябва да се сушат по-бързо и на по-висока температура – 50-70°. Идеални условия за тях можем да създадем във всяка домакинска фурна, особено ако разполагаме с вентилаторен режим. В нея плодовете ще изсъхнат само за няколко часа. Вратичката на фурната трябва да оставим леко отворена, за да може въздуха свободно да циркулира.

Единствено на слънце могат да се сушат корените, които не съдържат етерични масла. Те се измиват добре от пръстта и се нарязват на дребно.

Готовите билки се съхраняват в книжни пакети, на тъмно и сухо място. Само шипките и ароматните растения, трябва да се защитим от достъп на въздух. За тях е добре да предвидим стъклени буркани с плътно затварящи се капаци. Лесно можем да изчислим колко съдове ще ни бъдат необходими като знаем, че по време на сушенето билките ще изгубят между 70 и 80% от теглото си. 

Така съхранените цветове, листа и стръкове запазват полезните си вещества най-малко 2 години. По-дълъг срок на годност имат корените - около 5 години.

Как да ги използваме
Преди да използваме билките, трябва добре да познаваме лечебното им действие. Макар и напълно натурални, те също могат да имат противопоказания. Особено внимателни трябва да бъдете, ако сте бременна или кърмите, тъй като много от иначе безобидните растения повишават тонуса на матката и предизвикват контракции.

Най-често лековитите вещества от растенията се извличат с настойки и отвари. За да ги приготвим, трябва да запарим една супена лъжица дрога за всяка чаена чаша вода. За по-силно действащите билки количеството се намалява на половина. След половин до три часа отварата се прецежда и се пие преди хранене. 

Отварите могат да се съхраняват в хладилник до 2-3 дни. Това дава възможност да ги приготвяме в по-големи количества и по-рядко. Повторното затопляне на котлона обаче влошава действието им, затова ако искаме да ги консумираме топли е достатъчно само да добавим малко гореща вода.

Няма коментари:

Публикуване на коментар