Днес медицината е категорична, че в човешкия организъм няма нищо излишно. Това се отнася и за апендикса и сливиците.
След 12-годишна възраст сливиците намаляват своите размери, а с навършването на 20-години те напълно атрофират, тъй като порасналият организъм вече не се нуждае от допълнителна защита от инфекции.
Но понякога при децата сливиците се разрастват и образуват аденоиди, които някои специалисти се опитват да лекуват, а други – отстраняват.
Според отоларинголозите хроничният възпалителен процес в сливиците е опасен с това, че той често преминава в другите органи и поразява съдовете, сърцето, бъбреците. Разрасналите се и възпалени сливици създават проблеми със слуха, дишането, може да пострада и дикцията. Още по-опасно за организма е когато аденоидите предизвикват нарушения в кръвообращението на черепната кухина, нощно напикаване или бронхиална астма. В тези случаи сливиците задължително трябва да се отстранят.
Аденоидите понякога се смятат погрешно за детска болест, която може да изчезне с възрастта. Но дотогава детето може да се промени така, че да стане неузнаваемо, т.е. да се формира т.нар. аденоиден тип лице, характеризиращо се с тесен череп и постоянно полуотворена уста. Горните зъби растат неправилно, долната челюст е издадена напред, а говоренето е “през нос”.
Погрешно много родители смятат, че при наличието на лекарства за лечението на ангина, те могат да не търсят лекарска помощ. Но ангините са различни и всеки организъм ги прекарва по различен начин, затова не може да се каже, че има стандартни лекарства за лечението на това заболяване. Освен това ангината често се съпровожда с дифтерия, скарлатина, заболявания на кръвта (мононуклеоза, агранулоцитоза ), сифилис, коремен тиф и други. Затова лекарската намеса е задължителна.
При умерено увеличаване на сливиците, което не предизвиква патология от страна на другите органи, се препоръчва комплексно консервативно лечение: противовъзпалителни капки, имуностимулатори, витамини, дихателна гимнастика, закаляване, климатотерапия.
В никакъв случай сливиците не трябва да се натискат с лъжица, кука за плетене или други подръчни средства. Нанесените травми могат да предизвикат други по-сериозни проблеми.
При наличието на чести ангини, рязко намаляване на слуха, задух или усложнения с носа, сливиците все пак трябва да бъдат отстранени чрез операция.
Няма коментари:
Публикуване на коментар