понеделник, 21 октомври 2013 г.

26 ОКТОМВРИ ДИМИТРОВДЕН


На този ден имен ден празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита

Православната църква чества паметта на великомъченик Димитър Мироточиви Солунски. Той е роден през III век в гр. Солун, а баща му е тогавашният градоначалник. След неговата смърт император Максимиан Херкул възлага този пост на Димитър, който е приет с голяма радост и почит от жителите на града. Като управител на Солун Димитър открито изповядва и слави християнската вяра. Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница . Преди още да го осъдят, войници влезли в килията му и го убили с копие по време на молитва. Тогава християнската църква го провъзгласява за мъченик на вярата и светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града.

Традиции и обреди

Според народните представи от Димитровден започва зимата; народната поговорка гласи: “Георги лято носи, Димитър - зима”. Според легендите св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по-голям брат на св. Георги. Той язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. “Дойде ли Димитровден, идва и снегът” - казват българите. Затова на този ден стопаните прибират ралата си на сухо под стрехите и подреждат дървата си за огрев.
От Димитровден започва подготовката за т.нар. “миши празници” на следващия ден. През това време жените не трябва да подхващат женска работа - да шият, да тъкат, да предат или плетат. Не се взима в ръка нито хурка, нито вретено, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, работено през годината. И за мъжете има някои забрани през тези дни - да не загребат жито от хамбара, да не ронят дори едно зърно от събраната царевица. Те трябва да замажат с кал хамбара, праговете на къщата, ъглите и кошовете, вярвайки, че така замазват очите на мишките.
Обредна трапеза: курбан от овче месо, гювеч, яхния от пиле, пита с ябълки, варена царевица, печени ябълки, тиква

Поверия за Димитровден

В старопланинските райони стопаните следят на Димитровден “полазника”, т.е. госта, който пръв ще прекрачи прага на къщата. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че идващата година ще е здрава и изобилна.
Ако срещу празника месечината е пълна, пчелите ще се роят и кошерите ще се пълнят с мед, а кошарите ще са пълни с агънца.
Иманярите вярват, че в нощта на Димитровден небето “се отваря” и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.

Предлагам ви няколко ястия характерни за Димитровденската трапеза:
1 кг овнешко месо
4-5 домата
3-4 зелени пиперки
2 патладжана
150 г бамя
4-5 картофа
150 грама зелен фасул
4 глави лук
1-2 люти чушлета
150 мл олио
1 ч.л черен пипер
магданоз
сол

Овнешки гювеч
Предварително нарязваме и посоляваме патладжана за да се отцеди горчивия сок. Месото измиваме, подсушаваме и нарязваме на парчета. Посоляваме нареждаме в пръстен гювеч добавяме мазнина и запържваме. Всички зеленчуци се нарязват и заедно с патладжана запържват също. Добавя се топла вода, черен пипер и сол на вкус. Печем на слаба фурна докато изври водата като по време на печенето разбъркваме 1-2 пъти. След изваждане от фурната поръсваме със ситно нарязан магданоз.

В народните вярвания се смята че св. Димитър е брат и на архангел Михаил (душевадника). Затова на някои места се спазва Димитровска задушница, на която се раздава варено жито и питки за помен.

Питки със сирене за Димитровска задушница
1 кофичка мляко
1 яйце + 1 за намазване
½ ч.л сода бикарабонат
сирене
Сол
Брашно 


Омесва се умерено твърдо тесто. Разстиламе на лист с дебелина 2 см. Отгоре се настъргва сирене, след което сгъваме на квадрат. Омесва се отново разстила се и се нарязва на ромбчета. Питките се нареждат в намаслена тава, намазват се с разбито яйце и се пече на умерена фурна. 
1 петел /или кокошка/
1 кг лук
1-2 г домата
1/2 морков
20 мл доматено пюре
130 г масло
1 ч.л червен пипр
черен пипер
сол
1/2 връзка магданоз
20-30 грама брашно


Петел яхния
Нарязваме петела на порции. В маслото задушаваме нарязания на месечинки лук. Добавяме месото, червения пипер, настърганите на ренде морков и домати, сол, и малко вода.
Когато месото омекне, препичаме брашното, размиваме с малко студена вода и добавяме към яхнията. Оставяме да поври около 10 минути, изключваме от котлона и поръсваме с магданоз.




1 кг брашно
1,5 кг ябълки
25 г мая
100 г захар
200 мл олио
100 орехи смлени
1 и ½ ч.ч вода
кора от 1 лимон
щипка сол
Димитровска пита с ябълки
Разтваряме маята в топлата вода докато втаса. Изсипваме я в брашното, добавяме половината олио и замесваме меко тесто. Разделяме на три части – и разточваме три кори.
Ябълките настъргваме, добавяме захарта, настърганата лимонова кора и смлените орехови ядки – ако ябълките са много сочни и сместа става много течна, може да се добави малко галета.
В намазнена и набрашнена тава слагаме първата кора, отгоре изсипваме половината от сместа, поставяме втората кора, изсипваме останката от плънката и похлупваме с третата кора. Печем до зачервяване в умерена фурна. Може да се поръси с пудра захар, сервира се студена.



Ако на Димитровден нямате възможност да приготвите някой от горните гозби, то поне спазете традицията за пиле на масата. Предлагам ви една рецепта, която става изключително бързо и не се налага „да се въртите” около печката.

Пиле на сол
1 пиле
1 пакет сол


Пилето се измива и подсушава много добре. В тава изсипваме пакета със сол и върху него поставяме пилето. Печем на 200 градуса за 50-60 минути.. Веднага след изпичането го изваждаме от солта.

Няма коментари:

Публикуване на коментар