неделя, 10 май 2015 г.

СЕННА ХРЕМА. АЛЕРГИЧЕН РИНИТ.

Пролетта вече дойде. Природата с пълна сила се преобразява, показвайки цялата си красота в цветове и багри. Всичко цъфти - дървета и храсти, цветя и треви. Най - красивият сезон, изпълнен с радост и жажда за живот. 

За съжаление, за хората с алергичен ринит или т.н. "сенна" хрема, този прекрасен период от годината не носи приятни емоции. Това е техният най-труден сезон.

 Името сенна хрема измисля лекар от 19 век, защото винаги, когато влизал в плевнята пълна със сено, започвал неудържимо да киха. Сенната хрема идва с пролетта. Още през март и април с опрашването на растенията и така може да продължи до последните месеци от лятото, с размножаването на плевели и треви, които се радват на последните топли дни, докато алергичните хора с кърпичка в ръка очакват с нетърпение края на лятото.

Сенната хрема не е заболяване, а вид алергия. Медицинското наименование е алергичен ринит и се проявява в кихане, сърбеж в носа, очите, устата, силно повишена секреция и чувство за отпадналост. Предизвиква се основно от въздушното опрашване на растенията през пролетно-летния сезон. Симптомите на това неприятно състояние се засилват при слънчево, сухо и ветровито време и намаляват при дъждовно, тъй като дъждовните капки отмиват и прочистват полените, които се носят във въздуха и могат да достигнат много висока концентрация. 

Алергичният ринит се различава от обикновената хрема. Секретът от носа е бистър, придружен с често кихане, понякога на цели серии от по 10-15 пъти, придружен с дразнене, сърбеж в носа и очите. Свойството да се отделя секрет се отличава от обикновената хрема и с това, че течността минава освен през носа, и през гърлото. Това може да предизвика конюктивити, възпаления, хроничен синузит, бронхити и астми, тъй като секрета се разпространява и в долните дихателни пътища. Това може да доведе до раздразнения и възпаления, ако се занемари и не се предприеме лечение. Връзката уши-нос-гърло е свързана, както е ясно, и при липса на лечение на засилваща се сенна хрема може да се увреди дори слуха.
При по-млади хора и по-силни алергични реакции има опасност от отток на ларинкса и задушаване. В такива ситуации се търси възможно най-спешната помощ.

Диагнозата, освен по изявената клинична картина, се поставя по резултатите от направените алергологични тестове. Те имат за цел да определят конкретния антиген, причиняващ симптомите. Правят се алергологични кожни и кръвни тестове. Това се прави с цел първо да се разграничи дали става въпрос за настинка, вирус или алергичен ринит и второ, за да може да се определи кои са точно алергените, които предизвикват алергичната реакция и така да могат да се избягват. Обикновено въз основа на резултатите от проведените тестове специалистът алерголог назначава схема за лечение.
 В случаите на сенна хрема, както при другите алергии, най-доброто лечение е пълното избягване на контакт с алергена, в случая - полените, което не е лесно постижимо. Много хора се стараят през сезона на сенната хрема да намалят до минимум излизането от вкъщи, особено в сутрешните и вечерните часове, когато полените във въздуха са с най-високи концентрации. Затварянето на вратите и прозорците не допуска летливите полени в дома или офиса. При пътуване затворените прозорци на автомобилите правят същото. Климатиците притежават сравнително ефективни филтри, а в търговската мрежа има и специални поленови филтри които се монтират към автомобилния или домашния климатик. 

Какво е лечението?

Смята се, че алергичният ринит (заедно с другите алергии), като резултат от нарушения на имунната система, се асоциира с автоимунни заболявания.Клинични изследвания предполагат, че появата на някои алергични състояния може да се отключи след консумирането на определени хранителни продукти. Съществуват множество проучвания, предполагащи, че повишен прием с храната на въглехидрати, съдържащи високи нива на омега-6 маслени киселини и високо съдържание на глутен, допринасят директно за отключване на автоимунни заболлявания. Това с особена сила важи при хора с високи нива на глюкоза в кръвта. При пациенти с автоимунни заболявания с доказана връзка между заболяването и диетата, след лечение сенната хрема намалява и дори изчезва. В последните години в западните страни се прилагат  т.н. палеолитни диети за повлияване на имунни и автоимунни заболявания, вкючително алергичен ринит. Според проведени проучвания при някои пациенти с алергичен ринит след провеждане на строга диета се забелязва чувствително подобрение след около два месеца. Много често в периода на обостряне се препоръчва избягването на някои храни като шоколад, мед, ягоди, риба.

Най-популярните препарати за терапия на сезонният алергичен ринит са антихистамините. Съществуват под формата на капки, таблетки, спрейове и др. Много важно при тях е употребата им да започне преди очакваната среща с алергените. Това означава да се прилагат преди очаквания контакт с полените - преди излет, преди излизане извън града. При доказан алергичен ринит се препоръчва приемането на антихистаминов препарат 1-2 месеца преди започването на масовия цъфнеж на растенията, който обикновено е през месец май. Съвременните антихистаминови препарати са със сведени до минимум странични ефекти като сънливост и отпадналост.

Също така широко се използват локалните кортикостероиди, главно под формата на назални спрейове и очни капки, за намаляване на сърбежа и оттока на носната лигавица. Капките за нос - т.н. деконгестанти (отпушващи носа препарати) могат да се използват за кратко време и в допълнение към антихистаминовата терапия.

Хомеопатията предлага ефикасно и безопасно лечение за сенна хрема. Хомеопатичните лекарства не водят до сънливост и виене на свят. Липсата на странични ефекти правят хомеопатичните лекарства добър избор при деца, бременни и кърмачки.
През последните 30 години бяха проведени много научни проучвания за ефекта на хомеопатичните лекарства при алергична хрема. Те доказаха, че в някои случаи хомеопатията лекува сенна хрема толкова добре, колкото и традиционната медицина.
Предписват се 2 групи хомеопатични лекарства - за бързо облекчаване на симптомите и дълбоко действащи лекарства за предотвратяване на рецидивите. За постигане на най-добри резултати, е нужно приемът на лекарството за дълбоко лечение (теренно, конституционално лекарство) да започне около 2 месеца преди началото на симптомите на сезонния алергичен ринит.
Лекарствата за бързо повлияване на симптомите се използват само, когато оплакванията от сенна хрема вече са започнали.


Най-добрите хомеопатични лекарства за бързо облекчаване на симптомите на сенна хрема са:

  • Алиум цепа – обилен воднист секрет от ноздрите, разраняващ носа и горната устна, кихане, недразнещо сълзотечение от очите; суха кашлица, дрезгав глас.
  • Апис мелифика – запушване на носа, предизвикано от оточната лигавица на носа, подути клепачи. Хладният свеж въздух отпушва носа.
  • Арсеникум албум – оскъдна, но дразнеща пареща хрема, която винаги се влошава нощем. Симптомите се подобряват от топлина - престой в топла стая или чаша чай спират хремата. Алергичната хрема често е придружена от бронхиална астма и/или екзема.
  • Арсеникум йодатум – серийно кихане и разраняваща носа хрема, нощни астматични пристъпи по време на месеците със сенна хрема. Симптомите на алергичния ринит се подобряват от умерени температури.
  • Дулкамара – запушване на носа в дъждовни дни или при мъгла, което се последва от стичане на секрет по гърлото, сенна хрема в края на август или през есента. Суха кашлица и астма, когато времето е влажно.
  • Еуфразия – сълзене от очите, които са зачервени и сърбят, често кихане и хрема. Симптомите напомнят алиум цепа, но при еуфразия най-дразнещи са очните симптоми, а при алиум цепа хремата мъчи най-много пациента. Лекарство за алергичен конюнктивит.
  • Галфимия – пареща хрема и сълзи, оточни и сърбящи клепачи, кихане, кожен обрив. Ефикасността на Галфимия е доказана в много научни проучвания. Затова и тя е честа съставка на повечето комбинирани препарати за алергична хрема.
  • Калиум йодатум – много обилен секрет от носа и очите, оточни и зачервени нос и очи; обилната хрема блокира синусите, тенденция към главоболие и фронтален синузит.
  • Нукс вомика – залпово кихане сутрин при събуждане, сух и запушен нос нощем и оскъден секрет от носа през деня. Подобрение на симптомите на хладен въздух.
  • Сабадила – сърбеж по гърлото и особено по небцето. Пациентът се опитва да почеше небцето си с език, за да облекчи силния сърбеж; кихане, хрема и сълзене от очите. Симптомите на сенна хрема често се провокират от силно миришещи цветя.
Без притеснение могат да се прилагат хомеопатичните комбинирани препарати като Коризалия, Цинабсин, капки за нос Еуфорбиум. Терапията започва с 1-2 таблетки, които се държат в устата до пълното им разтваряне. Може да се приема по този начин по една таблетка през час, но не по-продължително от 12 часа. Максималното количество таблетки за ден е 12. След този срок – първите 12 часа от началото на терапията – приемът се разрежда постепенно, докато се достигне до три таблетки дневно. При деца под една година таблетката може да се разтвори в малко вода и да се даде с лъжичка.


 От сенна хрема страдат и възрастни хора, но масово се увеличава броя на децата. Това се случва, заради все по-замърсената ни среда на живеене и атаката върху имунната система. По този начин организма отслабва и се задействат реакции, които дълго време може да са били потулени. Сенната хрема може да има слабо проявление, но при отслабване на организма или силен стрес да се отключи с пълна сила. Подобна реакция се наблюдава при тийнейджърите, когато тялото им се променя по-осезаемо и са по-уязвими. Това означава, че във всеки един момент, човек би могъл да развие някаква алергия, включително и сенна хрема.

Няма коментари:

Публикуване на коментар