четвъртък, 7 януари 2016 г.

НАИСТИНА ЛИ СА "СУПЕР" СУПЕР ХРАНИТЕ?

През 2013 година киноа  е определена за супер храна от ООН.  Истинска царица  на зърнените култури, най-вече заради високото съдържание на незаменими аминокиселини, висока протеинова балансираност, липсата на глутен. Киноа се оказва една от най-подходящите храни за вегетарианци, суровоядци и най-вече за тези, които имат непоносимост към глутен. Наистина  киноа е пълен източник на качествени протеини, съдържа всичките незаменими аминокиселини (пшеницата и ориза например не съдържат лизин).  Освен това тя има високо съдържание на фибри, фосфор, желязо, магнезий - всички те са жизнено важни елементи, отговорни за правилното функциониране на клетките ни.  Тя има много кратък период на покълване – само няколко часа, а покълналата киноа е най-полезна, защото се активират нейните ензими, съдържанието на витамини и минерали се увеличава многократно, а и  зрънцата стават по-меки.
Киноа в Перу


До тук само качества, достойни за една наистина супер храна. Медалът, обаче, има и друга страна.
Киноа (Chenopodium quinoa) e зърноподобна култура, отглеждана предимно заради ядивните си семена. Тя е псевдо житно растение, защото принадлежи към семейство лободови, както спанакът и цвеклото, а не към семейство житни, като пшеницата например. Киноа всъщност е семе, а не зърно, и притежава полезни свойства сходни на тези на редица листни зеленчуци като например спанака, зелето и др.

Преди 5000 г. инките са отглеждали киноа и тя е била тяхна основна храна. Те смятали растението за свещено.

В модерния свят „чудото от Андите” се превръща в любима храна на противниците на месото и животинските страдания. Вегетарианци, суровоядци и вегани са възхитени от новата храна. Да не пропуснем и САЩ, където масовото население е с наднормени килограми и също се хващат за киноа, като за „спасителна сламка” за нова възможност да се отслабне. Всичко свързано с киноа е толкова здравословно, био и екологично. Пазим и не убиваме животните, няма смърт, няма болка.

 Огромният интерес от Запада към киноа, обаче вдига толкова много нейната цена, че в момента по-бедните хора в Перу и Боливия, за които тя е била основна храна от векове, вече не могат да си я позволят. Тя струва повече от пилешкото и от вносните храни, независимо че фермерите са принудени да отглеждат предимно киноа. Да не забравяме, че някои доста се облагодетелстват за сметка на нарастващата бедност на местното население.

Следващият път, когато потърсите нова рецепта за приготвяне на ястие с киноа, купена от специализиран биомагазин, помислете, че освен да спасявате животните, климата и здравето си, причинявате и вреда.    

Нека споменем соята, основен заместител на месото и млякото. Отглеждането на соя е една от основните причини за обезлесяването на Южна Америка. Заедно с отглеждането на добитък, създаването на плантации за соя води до изсичането на много гори и унищожаването на големи тревисти райони. Доскоро тя просто е била просто фураж за животните, а днес е бъдещето на човечеството. Дали наистина е така?! 

Друг пример са аспержите – луксозният зеленчук, основно произвеждан в Перу. В полупустинни райони там се отглеждат аспержи, които всъщност се нуждаят от много вода. В резултат водоизточниците там са почти изчерпани, а работниците се трудят в нечовешки условия.

Етично ли е богатите чужденци, каквито се явяваме и ние, загрижени за благосъстоянието на животните, здравето и  килограмите си, да нанасят вреди на местните райони и производители, докато износителите и супермаркетите трупат печалби? Едва ли. Но не се замисляме. Проявяваме интерес винаги щом се появи нова "супер" храна. Сякаш в България няма достатъчно такива.
Киноа например може успешно да бъде заменена от спанак, зеле или боб. Но никой не обявява боба за супер храна и освен това някак простее, друго е да си поръчаш в ресторант ястие с киноа.
Не е необходимо да купувате и Годжи бери. Не по-малко полезни негови заместители са шипката или аронията, които лесно може сами да си наберете.
Боровинка, червена боровинка, бъзак, ябълки, цвекло, ряпа и още много, много други представители на растителния свят са изключително полезни храни, които да консумираме, така че едновременно да се храним здравословно и да стимулираме родното производство. Без да нанасяме вреда.
Между другото изключително упоритият плевел троскот, широко разпространен на нашата географска ширина, също е вариант за "супер" храна. Богата е на витамин Е и фосфор и има широко приложение в билколечението.

Изходът е в това да се запази производството и консумацията на плодове и зеленчуци от съответния географски регион, защото големият интерес към "екзотични" храни може да наруши хранителния баланс и производство на страната-производител и етичните принципи стават безсмислени.

Няма коментари:

Публикуване на коментар