Лятото е към края си, ваканцията също, но топлото все още време ни държи на морска вълна. Наред с купищата мидички, раковинки и камъчета от морето този път си донесохме в една кофичка и морски пясък, направо от плажа. Тази кофичка така и си стои и чака на нас двечките с дъщеря ми да ни дойде поредната идейка. И тя дойде - ще направим импровизирана дзен градина.
Японските каменни градини или сухи „пейзажи”, наречени и известни повече като Дзен градини, се появяват и развиват благодарение на Дзен Будизма и най-често са създавани в Дзен храмовете. В голяма степен раждането и оформянето на днешния облик на тези чудновати градини е повлияно и от китайската култура.
Всичко обаче си има смисъл – камъните не са подредени просто хаотично,и освен това си имат и своята смислова натовареност – изобразяват планини и водопади, а белият пясък, който се поставя в основата на градините символизира течаща вода. По този начин японците и китайците събират цялата космична красота на вселената в една малка градина.
Днес Дзен градините дават началото на много съвременни архитектурни решения за места, където можеш да отпочинеш и да намериш себе си. Естествено, че Дзен градините могат да се простират на необятни пространства от стотици метри площ. Могат и да стоят на бюрото ви на работа или на холната масичка в гостната.
За да си направите свое собствено мини местенце, където да медитирате на спокойствие или просто да останете сами със собствените си мисли, не са ви нужни помпозни и скъпи материали.
Трябват ви капак от картонена кутия, от обувки например, но по-дълбок, 6-7 камъчета и разбира се пясък, не е задължително да е морски. Малкото гребло е проблем, някой по-сръчен би могъл да си го измайстори например от гребен, но аз считам че е важна идеята, затова може на първо време да замените гребълцето просто с пръчица. И още една идея - вместо капак от кутия може да използвате рамка за снимка, на която предварително сте махнали стъклото, но сте залепили здраво дъно, така направихме ние.Възможностите за избор на материали са много и не бива да се вторачваме прекалено в детайлите и това да ни пречи да осъществим идеята си. В крайна сметка смисълът на дзен градината е красота на простотата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар